איך להתמודד עם דחיינות

דחיינות מופיעה בכל תחומי החיים. הגעת לעבודה בבוקר וגילית שיש כל כך הרבה דברים לעשות, שלא ידעת איפה להתחיל? פספסת את הדדליין להגשת העבודה בקורס, וגם אחרי שקיבלת הארכת זמן לא הצלחת להגיש אותה בזמן? תכננת לעשות ספורט פעמיים בשבוע, ובמקום זה מצאת את עצמך מול הטלויזיה?

לדחיינות יש הרבה צורות – רק עוד כמה דקות בפייסבוק, רק עוד פרק אחד בסדרה, אני רק אכין לי כוס קפה ואז אני אשב לעבוד – והזמן נמרח, ונעלם… ובינתיים חשבונות שצריך לשלם נשכחים והעבודה שצריך להגיש מחרתיים כבר נדחית ללילה הלבן שלפני הדדליין,  ערימת הכלים בכיור הולכת וגדלה והתוכניות לעשות ספורט פעמיים בשבוע מזמן נשכחו. 

זה מוכר לכולנו, זה חלק מהחיים, אבל דחיינות היא לא פגם באישיות ולא "מחלה כרונית", וגם לא צריך להיכנע לה. דחיינות היא בסך הכל הרגל – והרגלים אפשר לשנות.

 אז איך להתמודד עם דחיינות? בסדנה נלמד:

  • לזהות דחיינות ברגע הנכון
  • איך להניע את עצמי לפעולה, גם במשימות מעיקות
  • להבין איך עובד המנגנון של כוח רצון ואיך לחזק אותו
  • איך לנטרל תירוצים ולהבין את הסיבות לדחיינות
  • טקטיקות מעשיות שיעשו לנו חיים יותר קלים
  • איך להתמודד עם הסחות דעת והתמכרויות לרשתות חברתיות

הגישה המעשית של הסדנה נועדה לכוון כמה שיותר מהר למסלול פרודוקטיבי ומועיל, במקום רגשות אשמה, תסכול וחרטות.

 תצאו מהסדנה עם יותר מחוייבות לשינוי, מודעות גבוהה יותר והרבה טקטיקות מעשיות לתרגול עקבי – ועם כל אלה אפשר לשנות את ההרגל הזה ולהיפטר מכל הרגשות השליליים שהוא גורם.

הסדנה מתרגמת ממצאים של מחקרים עדכניים בפסיכולוגיה לשפת המעשה. יש שפע של מחקרים וידע מדעי בנושא, אבל הם לא תמיד נגישים לציבור הרחב, במיוחד לא בעברית, והתפקיד שלי הוא להנגיש אותם בצורה שמאפשרת גם ליישם אותם ביום יום. 

איך זה עובד

שיעורים פרטיים

אני מלמדת את החומר בשיעורים פרטיים, מלווים במצגת. הפגישות מתקיימות בתל אביב, ואפשר לעשות את השיעור מכל מקום אחר בשיחת וידאו. 

הרצאות לארגונים

כשמשימות חשובות נדחות ונדחות לנצח, לפעמים נשכחות ולפעמים מתבצעות רק ברגע האחרון ותחת לחץ – אין ספק שדחיינות פוגעת בפרודוקטיביות וגם בתוצאות.

ללמוד איך להיפטר מההרגל הרע של הדחיינות הוא אחד הדברים השימושיים והמועילים ביותר שאפשר לעשות בעידן שלנו. החיים שלנו היום יותר מהירים, עמוסים ומלאים מאי פעם אנחנו חשופים לאינסוף הסחות דעת, עומס מידע, עומס משימות ודרישות הולכות וגדלות שמופנות אלינו בחיים המקצועיים.

ההרצאה מותאמת במיוחד לצרכים של ארגונים וקבוצות, עם דגש על התייעלות, שיפור כללי בניהול הזמן ויכולת הריכוז של כל חברי הצוות, שיפור המוטיבציה גם מול משימות מאתגרות ויצירת אווירה של פרודוקטיביות ופוקוס בארגון.

 

מה אומרים על הסדנאות?

דחיינות בעידן של עומס מידע

איך קורה שיש דברים שצריך לעשות והם נדחים במשך שבועות, ולפעמים חודשים? גם אם אנחנו יודעים למה צריך לעשות אותם וכמה הם חשובים ולפעמים דחופים – אנחנו עדיין דוחים ודוחים. איך זה קורה לנו?

דחיינות היא בהחלט לא תופעה חדשה, אבל העידן שבו אנחנו חיים כרגע מספק לנו עוד ועוד דרכים למרוח זמן על דברים לא חשובים. יש לנו גישה לרוב הידע האנושי במרחק כמה קליקים, וכתוצאה מכך גישה לאינסוף הסחות דעת מכל הסוגים. במקביל יש לנו יותר ויותר חופש להחליט מה לעשות ומתי – והחופש הזה בנוסף לשפע של מידע נגיש יוצר הרבה בילבול.

אף אחד לא לימד אותנו להיאבק בדחיינות. זה לא דבר שלומדים בבית ספר, ואולי להפך – שם למדנו איך לברוח ממשימות קשות או משעממות שלא בא לנו לעשות. הגענו לתקופה העמוסה הנוכחית לא מוכנים ועם הרגלים שלא מתאימים לעמידה בפני שפע המידע והגירויים שסביבנו. צריך ללמוד איך להתמודד עם התופעה.

צריך לחדד את ההגדרה של דחיינות

אנשים נוטים לקרוא לעצמם עצלנים, דחיינים כרוניים או חסרי מוטיבציה ובאופן כללי להאשים את עצמם. הבעיה בגישה הזאת היא שהאשמה עצמית לרוב לא תוביל לפתרון, ואפילו לא לניסיון התמודדות.

כדי להתמודד עם דחיינות, צריך קודם להבין מהי. דחיינות היא לא סתם עצלנות. חשוב לחדד את ההבדל הזה כדי להבהיר את המושג. כשהמשמעות של דחיינות יותר ברורה, ככה נהיה יותר מודעים אליה כשהיא מתרחשת.

דחיינות היא גם לא דחיה מטעמים רציונליים, אילוצים חיצוניים אובייקטיביים וכו'. אם יש מגבלות זמן חיצוניות, שלא תלויות בי, ובגללן נאלצתי לדחות דברים חשובים או אפילו דחופים – אין טעם להאשים את עצמי בדחיינות (מה שלמרבה הצער הרבה אנשים עושים).

הבריחה לדחיינות היא פעולה שהיא במובהק לא רציונלית (גם אם נעשית במודע). כשאני דוחה מטעמי דחיינות, אני יודעת מה אני אמורה לעשות כרגע, ואפילו אומרת לעצמי "זה מה שצריך לעשות כרגע", ובכל זאת עושה דברים אחרים, פחות חשובים אבל יותר קלים או מהנים.

דחיינות מול חיים עם משמעות

דחיינות היא אחד המכשולים הגדולים ביותר לחיים פרודוקטיביים, ויותר מזה – לחיים מלאי משמעות. הבריחה (שהיא לפעמים מודעת) להתעסקות בדברים כיפיים ולא חשובים, על חשבון הדברים החשובים והפחות כיפיים – היא זאת ששואבת לנו את הזמן הפנוי, שהיינו יכולים להקדיש לדברים שיש להם משמעות, חשיבות או ערך עבורינו.

במלים אחרות – כשאנחנו דוחים דברים מטעמי דחיינות, אנחנו מבזבזים זמן שהיינו יכולים להשקיע במה שבאמת חשוב לנו, אם זה פרויקט אישי כמו כתיבת ספר ואם זה זמן בילוי עם משפחה וחברים או התפתחות מקצועית או כל דבר אחר שיש לו משמעות בשבילנו בחיים.

בינתיים מטלות מעיקות הולכות ומצטברות, ולפחות חלק מהן נבצע בסופו של דבר, כנראה ברגע האחרון ותחת הרבה לחץ… אבל הזמן שהלך לאיבוד כשדחינו אותן כבר לא יחזור.

איך להתמודד – טיפים להתגברות על דחיינות

החדשות הטובות הן שיש מה לעשות. דחיינות היא הרגל. התרגלנו לברוח לדברים יותר קלים או מהנים במקום הדברים שחשוב לעשות עכשיו. הפתרון לבעיית הדחיינות טמון בשינוי הרגלים. זה כרוך בתרגול יום יומי, במודעות מוגברת לתופעת הדחיינות ולתירוצים שמעודדים אותה, ובמחויבות לעשות שינוי בחיים לטווח ארוך. 

בניתי את הסדנה איך להתמודד עם דחיינות כך שתהיה קלה להבנה ושימושית. היא כוללת גם הסברים על הסיבות והתירוצים לדחיינות וגם טקטיקות מעשיות. המטרה שלה היא שתוכלו ליישם כמה שיותר מהר את הכלים שנלמד, כך שתתחילו כמה שיותר מהר לשנות את הרגל הדחיינות להרגלים טובים יותר של עשיה.

להשתתפות בסדנה בחרו בין: סדנאות קבוצתיותשיעורים פרטייםהרצאות לארגונים

לכל שאלה או לפרטים נוספים, צרו קשר בטופס:

שם

אימייל : (חובה)

טלפון

הודעה

שתפו