מדריך: איך להימנע מאתרים שמפריעים לך להתרכז?

יש יותר מדי אתרים שמפתים אותנו לבזבז בהם זמן, מוציאים אותנו מריכוז או גורמים לנו להתמכר.

בשביל הרבה אנשים היום זה פייסבוק, אבל זה יכול להיות גם יוטיוב או פינטרסט או אתרי חדשות או כל אתר דומה אחר.  התמכרות לאתרים היא לא מקרית, הם בנויים ומתוכננים ככה שכשנכנסים אליהם קשה לצאת (וקל להישאר).

כתבתי פה בבלוג על האימון היומי של כושר הריכוז, שבו אנחנו רוצים כמה שפחות הפרעות והסחות דעת. אם ניקח את זה צעד אחד קדימה לכיוון יותר מעשי, אחת הדרכים הפשוטות לנטרל הסחות דעת היא לחסום מראש לזמן קצוב את האתרים שאנחנו יודעים שהם הבעייתיים בשבילנו.

בחרתי כמה חוסמי אתרים חינמיים וקלים לשימוש שמציעים כמה אפשרויות להימנע מהאתרים שמפריעים לנו להתרכז:

Stay Focused הוא תוסף ידידותי לכרום, שמאפשר להגדיר את האתרים שאנחנו רוצים לחסום ואז לקבוע כמה דקות ביום מותר לנו להיות בכל אתר. התוסף סופר ברקע את הדקות, נותן התראה קצת לפני שנגמר הזמן, ואז חוסם את האתר ועל המסך תופיע הודעה נחמדה: Shouldn’t you be working?  הוא מאפשר גם לקבוע ימים בשבוע ושעות ביום להגבלת הגלישה.

Block site הוא תוסף חינמי חכם לכרום ולפיירפוקס שמאפשר לחסום אתרים בשעות מסוימות ביום וגם בימים מסוימים בשבוע. עוד אופציה היא לחסום מלים או משפטים ספציפיים, כך שאם המלה או צירוף המלים מופיעים בכתובת של האתר, או אם מזינים אותם בחיפוש בגוגל למשל – החוסם ייכנס לפעולה.

LeechBlock הוא תוסף חינמי לפיירפוקס שבו מגדירים את האתרים שרוצים לחסום ואפשר לחסום אותם למספר דקות ביום, או בשעות מסוימות ביום (למשל בשעות העבודה), או ליצור צירופים משני סוגי ההגבלות, למשל: לאפשר כניסה לאתר לעשר דקות כל שעה בין השעות 9:00 עד 18:00.

Quality Time אפליקציה לטלפון שמודדת כמה זמן אנחנו משתמשים בכל אפליקציה ומאפשרת לחסום שימוש באפליקציות מסוימות לפי זמנים שהגדרנו, מה שהיא מכנה בחביבות "Take a Break".

למה חסימת אתרים עובדת?

הכלים האלה הם אפקטיביים במיוחד בגלל שכלי עזר טכנולוגי חיצוני חוסך מאיתנו את ההחלטה אם להישאר באתר ולמרוח זמן: זאת כבר לא ההחלטה שלנו ולכן יש פחות סיכוי שניכנע לפיתוי.

הרעיון בשימוש בחוסמי אתרים הוא לא להפסיק לגמרי להיכנס לאתרים האלה, כי הם בכל זאת שימושיים לנו לפעמים, אבל להיות בשליטה בכמות הזמן שאנחנו נמצאים בהם, במקום להרגיש שהם שולטים בנו.

עוד יתרון הוא בשיפור המודעות. אנחנו צריכים להחליט איזה אתרים לחסום וכבר בשלב הזה, זה מכריח אותנו לחשוב איזה אתרים הם אלה שמבזבזים לנו הכי הרבה זמן. מעבר לזה, כשאנחנו מזינים מספר דקות יומי לשימוש באתר או מגבילים אותו בצורה אחרת, אנחנו חייבים להשקיע מחשבה במשהו שלרוב קורה בלי שנרגיש. זה מעלה את המודעות שלנו לכמות הזמן שמתבזבזת באתרים האלה, ובכלל לזמן שעובר ואולי גם יגרום לנו לחשוב על כל מה שהיה אפשר לעשות בזמן הזה.

לינקים:

להבין את ההתמכרות לאתרים ואפליקציות

 

איך לבלות פחות זמן בפייסבוק

 

איך להתמודד עם FOMO

 

שתפו

4 Replies to “מדריך: איך להימנע מאתרים שמפריעים לך להתרכז?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *