למה חשוב לקבוע מטרות ריאליסטיות

למה חשוב להציב מטרות שבאמת יש סיכוי להשיג ולא ללכת רחוק מדי בהצבת מטרות לא מציאותיות. 

כמו שהרבה מאיתנו מעמיסים על עצמנו יותר מדי פרוייקטים בבת אחת, כך גם המטרות שאנחנו מציבים לעצמנו בתוך כל פרוייקט יכולות להיות גדולות מדי או שאפתניות מדי.

פרופ' רוי באומייסטר, פסיכולוג וחוקר של משמעת עצמית, מסביר למה יותר נכון להציב לעצמנו מטרות ריאליסטיות שנוכל להשיג בפועל. הוא מדגים את הרעיון בעזרת דיאטות, שבהן קל למדוד התקדמות, אבל אותו רעיון רלבנטי גם למטרות אחרות בחיים.

"סקרים שנערכו בשני העשורים האחרונים בארצות הברית מצאו שאנשים שמתחילים בדיאטה (ולא מסיבות רפואיות) לרוב קובעים לעצמם יעד הרזיה של 15–5 ק"ג בתוך כחצי שנה. האם היעד הזה ריאלי? מחקר בינלאומי רחב היקף שתוצאותיו פורסמו ב־2007 בכתב העת הרפואי היוקרתי "דה לאנסט" הציע תשובה לשאלה הזאת. הוא מצא שעושה הדיאטה הממוצע במערב מצליח להשיל בתוך שנה 2.2 ק"ג ממשקלו. שיעור זניח של אנשים מצליחים לרזות יותר מ־5 ק"ג. זו תופעה אוניברסלית מרתקת".

"אנשים יכולים להיות ריאליסטים לגבי הקריירה והמצב הפיננסי שלהם, אבל מאבדים את הקשר למציאות כשזה מגיע ליכולת שלהם לרזות. אני מעריך שהרבה אנשים חושבים שעדיף לכוון גבוה, ובמקרה הגרוע להצליח קצת פחות. אבל המחקר בתחום מראה את ההפך. מטרות בלתי אפשריות גורמות לתסכול, ובסופו של דבר לכישלון".

באומייסטר מסביר שהבעיה העיקרית במטרה שאפתנית מדי היא שהיא מגמדת את ההישגים הקטנים בדרך. "אם החלטת להוריד 15 ק"ג, אז כשתוריד ק"ג שלם אחרי שבוע זה ייראה לך כמו התקדמות אפסית", הוא אומר. "משהו בך ירצה לשמור מרחק מהמשקל עד שיהיו לו בשורות טובות יותר, והבעיה היא שבלי להישקל מדי יום הבשורות כנראה לא יגיעו".

מתוך "מה מכשיל את כל הדיאטות?" בכלכליסט

תמונה: Eran Sandler

 

הסדנה איך לקבוע מטרות מוקדשת כולה לתהליך שיטתי וחכם לקביעת מטרות שמתאימות לך. לקביעת תאריך לסדנה – צרו קשר 

שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *