דרכים יצירתיות לחיזוק המוטיבציה

אחת הדרכים הכי אפקטיביות לחיזוק המוטיבציה היא להתחייב מראשיש כמה צורות לעשות את זה, עם גרסאות פשוטות וגרסאות יותר יצירתיות.

אפשר להתחייב מראש לעמוד במטרה שזנחת, למשל: לסיים לכתוב את הספר שהתחלת; או להתחייב מראש להתחיל לעבוד על הרגל חדש, למשל להתחיל לשחות פעמיים בשבוע; או להתחייב מראש להימנע מפיתוי, למשל, להתחייב לא להזמין יותר קינוח במסעדות.

לפרסם את ההתחייבות בפומבי

לפרסם בפומבי בדיוק מה אני הולכלת לעשות או לא לעשות, ולעדכן על כל התקדמות. אני יכולה למשל להודיע לכל חברי הפייסבוק שלי שאני מתחייבת לרוץ X קילומטרים בשבוע, וכל יום חמישי אני אפרסם כמה רצתי. אפליקציות כמו Runkeeper או MapMyRun  יעשו את זה בשבילי.

דרו מגרי, בחור שרצה לרדת במשקל, השתמש בשיטה דומה תחת הכותרת  "דיאטת ההשפלה הפומבית", כשהוא פרסם כל יום בטוויטר את המשקל שלו במשך חמישה חודשים. הוא ירד 27 ק"ג. האתר fatbet מציע לארגן תחרויות קבוצתיות של ירידה במשקל, שכוללות השפלות פומביות למי שלא עומד ביעדים, כמו לרוץ ערום במרכז העיר.

כמובן שהפרסום בפומבי לא נועד רק למנוע השפלה, אלא גם לקבל עידוד מחברים תומכים.

להתחייב כלפי אדם מסוים

אם אני לא רוצה להתחייב באופן פומבי מדי וכל עניין ההשפלות הציבוריות לא מדבר אליי, אני יכולה לבחור אדם אחד שאפשר לסמוך עליו מתוך מעגל החברים, המכרים או המשפחה, שיעקוב אחרי ההתקדמות שלי על בסיס קבוע. הוא יכול, למשל, להתקשר אליי כל יום חמישי ולשאול אותי כמה קילומטרים רצתי השבוע, או לשלוח מייל שבועי שבו הוא שואל אותי כמה שיעורים בצרפתית עשיתי השבוע. במהלך השבוע, המעקב הזה יישאר לי בראש ואני ארצה לעשות מספיק בשביל שיהיה לי מה לדווח לו.

האתר Covenant Eyes מציע לך לבחור אדם מסוים, למשל הבוס שלך, ושולח לו דו"ח אוטומטי על כל האתרים שנכנסת אליהם ברשת. למי שרוצה להפסיק להתפתות להיכנס לאתרים מסוימים, זה יכול להיות פתרון.

האתר HassleMe מציע להציק ולנדנד לך באימייל לגבי דברים שבחרת לקבל הצקות לגביהם, עם תזכורות כל מספר ימים שהגדרת מראש. אלה יכולים להיות דברים שהם בגדר מטרות שצריך לעבוד עליהם (לכתוב ספר) או דברים שפשוט צריך לעשות (להשקות את העציצים).

להצטרף לקבוצה

עוד אפשרות מועילה היא להצטרף לקבוצה שיש לה מטרה משותפת, או ליזום קבוצה כזאת אם היא לא קיימת כבר. לקבוצה כזו יש שפע של יתרונות, בין היתר:

  • עידוד ותמיכה משאר האנשים בקבוצה
  • דיווחים הדדיים על התקדמות
  • שיתוף במכשולים שבדרך
  • השראה מאנשים שנמצאים במצב דומה לשלך
  • אפשר להציב מטרות משותפות לכמה אנשים ולעבוד בצוות או בשיתוף פעולה

קבוצות יכולות להיות גם וירטואליות כמובן. האתר Smart Progress מציע להציב מטרות ואז למצוא אנשים עם מטרות דומות ולשתף איתם את ההתקדמות שלך.

להתחייב לשלם כסף אם לא עמדת במטרה

הדוגמאות הקודמות עובדות כי אנחנו יצורים חברתיים, והרצון לעשות רושם טוב, לשתף עם חברים תומכים או להימנע מהשפלה פומבית מניע אותנו, אבל כסף, כידוע, גם יכול לשמש כמניע. אתרים ייעודיים שרוצים לעזור לך להשיג מטרות, יחייבו אותך לשלם אם לא עמדת במטרה שהצבת לעצמך. זאת יכולה להיות  מטרה עם דדליין מוגדר (לסיים לכתוב את התזה עד תאריך מסוים), או מטרה מתמשכת (לאכול סלט כל יום).

האתר Stickk מציע אפשרויות מעניינות, כמו לשלוח את הכסף לארגון צדקה שמנוגד לדעות הפוליטיות שלך, מה שנותן דחיפה נוספת להגיע ליעד בזמן. אפשר כמובן גם להתחייב לשלם לארגונים אחרים, או לאנשים מסוימים שבחרת מראש.

אתרים דומים אחרים יחייבו אותך לשלם לבעל האתר עצמו, למשל Go Fucking Do It שבו האתר יבקש ממך לקבוע מטרה עם דדליין, למשל, להפסיק לשתות קפה, ולקבוע סכום החל מ-$25 שישולם לאתר אם לא עמדת במטרה עד הדדליין.  Beeminder פועל בצורה דומה, ושם דגש על מטרות שניתנות למדידה, למשל: להפחית את הזמן בפייסבוק ב-30 דקות כל יום, או להגביל את ההוצאות על אלכוהול ל-$50 בחודש.

באתר 21habit משלמים $21 ומתחייבים לאתגר של 21 יום (לדוגמה: לא לראות טלוויזיה במשך 21 יום) מתוך הנחה שאחרי שלושה שבועות נוצר הרגל שקל להמשיך בו. כל יום נכנסים לאתר ומדווחים – על כל יום שבו עמדתם באתגר תקבלו דולר בחזרה.

האתר Pact שם דגש על מטרות שקשורות בכושר גופני ואכילה בריאה ומסתנכרן עם אפליקציות שמודדות פעילות גופנית. מי שלא עומד ביעדים צריך לשלם לאתר, מי שעומד בהם מקבל מהאתר כסף.

האתר Stickk טוען שההתחייבות לשלם כסף משלשת את הסיכוי להצליח. קשה לדעת בדיוק מה אחוזי ההצלחה בזכות ההתחייבות לשלם, אבל אין ספק שההתחייבות הכספית עוזרת במידה מסוימת, במיוחד למי שכבר רוצה לעזור לעצמו.

בניסוי שנעשה על למעלה מ-2000 אנשים בפיליפינים שרצו להפסיק לעשן, הוצע להם להפקיד כל שבוע סכום כסף לפי בחירתם בחשבון ללא ריבית. כעבור שישה חודשים, הם עברו בדיקת שתן ואם נמצא ניקוטין בשתן, הם הפסידו את כל הכסף שהפקידו. יותר ממחצית מהמשתתפים לא הפסיקו לעשן והפסידו את כל הכסף… מצד שני, כעבור שישה חודשים נוספים נערכה עוד בדיקת שתן ונמצא שרבים ממי שכן הפסיקו לעשן בעקבות הניסוי, לא חזרו לעשן גם בשלב שבו כבר לא היה תמריץ כספי בתמונה, כלומר ההתחייבות הכספית עזרה להם לשנות את ההרגל לטווח ארוך.

כל השיטות האלה יגדילו את הסיכויים להתמדה, הפיקוח החיצוני יעלה את המשמעת העצמית ויש סיכוי משופר לשינוי הרגלים. מומלץ להשתמש בכמה שיטות ולראות איזו מהן עובדת בשבילך וגם לשלב בין שיטות שונות לפי סוג המטרה. 

התחום המרתק של מוטיבציה, כושר התמדה, משמעת עצמית וכו' נחקר לא מעט ויש שפע של ממצאים,שיטות, טיפים וטריקים שיכולים לעזור לנו ביום יוםאני מעבירה סדנה קבוצתית שמנגישה את כל אלה בצורה פשוטה ומעשית – לתאריכי הסדנאות הקרובות לחצו כאן

 

שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *