קטגוריות
פרודוקטיביות

ספרים מומלצים למי שרוצה לעשות שינויים בחיים

למי שמתחברים לסגנון של הבלוג הזה, יש כמה ספרים שאני ממליצה עליהם בחום, מהתחום של פסיכולוגיה חיובית ועשיית שינויים בחיים.

יש שפע של ספרים ומאמרים לקרוא בנושאים האלה, אבל בפוסט הזה אמליץ רק על שלושה, כי אני נאמנה לגישה שאין טעם להעמיס על עצמנו יותר מדי מידע בלי לקחת את הזמן בשביל ליישם אותו. 

סוויץ' — SWITCH – דן וצ'יפ הית'

ספר שמתאר, על בסיס מחקרים מדעיים, איזה תנאים מגדילים את הסיכוי שאנשים יעשו שינויים בהתנהגות. המחברים זיהו שלושה אלמנטים: החשיבה הרציונלית, הרגש והנסיבות הקיימות.

הם משתמשים בדימוי של רוכב על פיל בשביל, כשהרוכב הוא ההיגיון, הפיל הוא הרגש והשביל הוא הנסיבות.

כדי להניע שינוי, אנחנו רוצים לשלוט בשלושת הרכיבים האלה. הרוכב צריך לדעת לאן לרכב ואיך להגיע לשם; הפיל צריך לקבל תמריצים כדי להימשך לכיוון הרכיבה; השביל צריך להיות מוכן לרכיבה נוחה.

הספר מתייחס גם לשינויים גדולים ברמה לאומית או בינלאומית וכמובן גם לשינויים ברמה האישית. יש שלל מניפולציות עצמיות שאפשר לשחק איתן על עצמנו כדי להניע שינויים, כל עוד נקפיד לתת מענה לשלושת הרכיבים.

הספר מסביר איך לעשות את כל זה, איך לעצב נסיבות שמעודדות שינוי, מה לעשות כשההיגיון והרגש מושכים לכיוונים שונים, ועוד – והכל תוך סיכום נגיש של ממצאי מחקרים.

59 Seconds – Richard Wiseman

ריצ'רד וייזמן ידוע כספקן רציונלי, שאוהב לערער על תורות ניו אייג' למיניהן ועל שיטות לעזרה עצמית שלא מבוססות על מחקרים.

כבר בתחילת הספר הוא מסביר איך הטכניקה הפופולרית של ויזואליזציה של תוצאה רצויה יכולה למעשה לפגוע בסיכויים להגיע לתוצאה הזאת. הוא ממשיך להפריך עוד תפיסות מקובלות ומיד אחר כך מציע טריקים  שיש להם בסיס.

שם הספר – 59 שניות – כבר מרמז שמדובר בטריקים. טיפים קצרים, זריזים וקלים לשינויים בחיים.

וייזמן מסביר שהבין שהרבה אנשים נמשכים לשיטות לעזרה עצמית שמבטיחות קסמים ללא בסיס, בגלל שהן קלילות ונגישות. לכן הוא החליט להציג ממצאים של מחקרים בפסיכולוגיה באותה צורה קלילה ונגישה.

וייזמן הוא גם פרופסור לפסיכולוגיה וגם כוכב יוטיוב עם מיליוני עוקבים. הוא מפרסם תכנים מהספרים שלו בסרטונים קצרים, כמו זה:

כוחו של הרגל – צ'רלס דוהיג

אחד הספרים הפופולריים של השנים האחרונות על בניית הרגלים ושינוי הרגלים, שתורגם גם לעברית. הוא עוסק בשינוי הרגלים אישיים וקהילתיים.

הספר מביא דוגמאות מעניינות מאוד למניפולציות שמפרסמים מפעילים עלינו כדי ליצור אצלנו הרגלי קניה שרצויים להם.

הוא מדריך צעד-צעד איך לעשות מניפולציות על עצמנו כדי לשנות הרגלים שמפריעים לנו על ידי החלפה שלהם בהרגלים אחרים שטובים לנו יותר.

הגישה שלו מפרקת כל הרגל לשלושה שלבים: הסימן, הפעולה והגמול. 

הסימן הוא גירוי מסוים שמפעיל באופן אוטומטי פעולה מסוימת (שיכולה להיות פעולה פיסית, אבל יכולה להיות גם תגובה רגשית או מחשבה).

בעקבות הפעולה מגיע הגמול, ובהתאם לגמול המוח שלנו מחליט אם כדאי לו לשמור את הדפוס הזה לפעמים הבאות. כך נוצרים הרגלים, ובעזרת התערבות בשלבי התהליך הזה, אפשר גם לשנות אותם.

למי עוד כדאי לדעת על העמוד הזה? אפשר לשתף בוואטסאפ, מייל, פייסבוק וכו':

תגובה אחת על “ספרים מומלצים למי שרוצה לעשות שינויים בחיים”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *